Fontosnak tartjuk a gyermekvasutasok biztonságát
Ezt az oldalt és a Gyermekvasút Gyermekvédelmi útmutatóját azért hoztuk létre, hogy minden gyermekvasutas segítséget kapjon a problémáiban, és akkor ha valamilyen sérelem érte őt.
A gyermekvédelmi csoport célja, hogy minden gyermekvasutasnak garantálja lelki és testi biztonságát a Gyermekvasúton, az esetleges problémákban segítséget nyújtson. Ezeket pedig mind a ti jogaitok és érdekeitek szem előtt tartása mellett végezzük.
Az alábbi összefoglalóban megismerkedhettek a gyermekjogokkal, bántalmazások típusaival, magával a gyermekvédelmi csoporttal és azzal, hogy probléma esetén hogyan tudtok nekünk jelezni és mi milyen lépéseken keresztül tudunk segítséget nyújtani.
Ezen felül a csoport szeptembertől különféle oktató anyagokkal és játékkal is készül számotokra, hogy minél jobban megérthessétek a bullyingot és annak hatásait.
Kik alkotják a csoportot?
A csoport tagjai a Gyermekvasút mindenkori vezetője és nevelői, pár ifivezető és egy Gyermekvasúton kívüli, MÁV Zrt. által delegált munkatárs. A problémák kezelése során leginkább az ifik és nevelők fognak segíteni.
Kiket és mikor védünk?
Munkánk során titeket, pajtásokat védünk az összes szolgálat és a vasút által szervezett egyéb programok (pl: NVP, tábor, stb.) ideje alatt. Természetesen amennyiben a vasúton kívül történik bármilyen eset, amiben segítséget szeretnél kérni, azzal is nyugodtan fordulj hozzánk bizalommal.
Hogyan előzzük meg a bajt?
A legfontosabb a megelőzés, éppen ezért képzéseket tartunk mind a felnőttek, mind az ifivezetők részére, hogy a problémákat előbb felismerjék és segítsenek, mint hogy abból baj legyen. Emellett lesz egy Gyermekvasút Biztonság messenger profil, ami minden olyan beszélgetésben benne lesz, ahol ti felnőttekkel és ifivezetőkkel beszéltek. Ez nem egy aktív profil, nem olvassa a beszélgetéseket, probléma esetén a segítségével tudjuk visszanézni azokat. Csak akkor, ha a gyermekvédelmi csoport olyan jelzést kap, ami ezt indokolttá teszi.
A profilba történő belépés szigorú protokoll szerint történik. Jelzés esetén a gyermekvédelmi csoport 3 kijelölt tagja együtt nyitja meg a beszélgetést. A rendszer úgy kerül kialakításra, hogy a csoport tagjai egyénileg nem tudnak belépni a profilba.
Milyen esetekben jelezz nekünk?
Akkor, amikor titeket valami kellemetlenül érint, vagy bántalmazásnak élitek meg, jogaitokat csorbítja vagy veszélybe sodor titeket. Lényegtelen, hogy pajtás, vagy más, rangban felettetek álló személy (pl.: felnőtt) követi el. A jelzésből problémád nem lesz, de ha szükségesnek érzed, név nélkül is felveheted velünk a kapcsolatot.
Hogyan tudsz felénk jelezni?
- online: – biztonsag@gyermekvasut.hu
- gyermekvasut.hu/biztonsag (bejelentő lap kitöltésével)
- folyosóra kihelyezett gyűjtődoboz
- személyesen (ifiken, nevelőkön, felnőtteken keresztül)
Mi fog történni jelzés után?
Minden egyes jelzést komolyan veszünk és azokkal legjobb tudásunk szerint foglalkozunk, amennyiben azt a ti érdeketek megkívánja külső szakemberek segítségét is igénybe vesszük. A segítség nyújtás közben és utána is szem előtt tartjuk a Titokdoktor-protokollt és nem adunk rólatok tovább semmilyen információt, csak ha ez a ti érdeketekben szükséges.
Titokdoktor-protokoll
Lényege, hogy a bizalmi ifivezető vagy felnőtt addig ne ossza meg mással a rá bízott titkot, és az érintettől se kérje annak megosztását, amíg a gyerek saját maga el nem ért addig a lelki folyamataiban, hogy erre felhatalmazást tudjon adni. Ez alól kivételt csak az olyan esetek jelentenek, melyekben a ti testi vagy lelki épségetek veszélyben van.
Lépések
- Bejelentés feldolgozása, 5 napon belül értesítés, hogy az ügyet megkaptuk
- A gyermekvédelmi csoport összeül, és javaslatot tesz az ügy kezelésére
- A bántalmazott meghallgatása, segítése
- Ha az ügy megkívánja, külső szakember bevonása